Summer basketball league, tournament schedules: 2019

0
25
summer-basketball-league-tournament-schedules-2019

The early schedule for boys basketball summer leagues and tournaments in Orange County.

(More to come)

LOARA TOURNAMENT

Thursday, June 6

Loara vs. Pacifica, 3:15 p.m.; Godinez vs. Northwood, 4:30 p.m.; Sunny Hills vs. El Modena, 5:45 p.m.; Western vs. Century, 7 p.m.

Friday, June 7

Losers bracket games, 3:15 and 4:30 p.m.

Winners bracket games, 5:45 and 7 p.m.

Saturday, June 8

Seventh-place game, 11:30 a.m.; fifth-place game, 12:45 p.m.; third-place game, 2 p.m.; final game, 3:15 p.m.

MATER DEI TOURNAMENT

Friday, June 7

Court 1 — Saddleback Valley Christian vs. Los Alamitos, 3:30 p.m.; Farimont Prep vs. Newport Harbor, 4:45 p.m.; Marina vs. Aliso Niguel, 6 p.m.; El Toro vs. Mater Dei3, 7:15 p.m.

Court 2 — Mater Dei2 vs. San Juan Hills1, 3:30 p.m.; San Juan Hills2 vs. Servite, 4:45 p.m.; Orange Lutheran vs. Los Alamitos, 6 p.m.; Sonora vs. Mater Dei2, 7:15 p.m.; Mater Dei1 vs. Corona del Mar, 8:30 p.m.

Court 3 — Westminster vs. Crean Lutheran, 3:30 p.m.; Capistrano Valley vs. Long Beach Jordan, 4:45 p.m.; Dana Hills vs. Mater Dei3, 6 p.m.; Newport Harbor vs. Long Beach Jordan, 7:15 p.m.

Saturday, June 8

Court 1 — Aliso Niguel vs. Servite, 8:30 a.m.; San Juan Hills1 vs. Newport Harbor, 9:45 a.m.; Palm Desert vs. Ventura, 11 a.m.; Rio Hondo Prep vs. Orange Lutheran, 12:15 p.m.; Corona del Mar vs. Sonora, 1:30 p.m.; Laguna Hills vs. Crespi2, 2:45 p.m.; Dana Point vs. Fairmont Prep, 4 p.m.; Capistrano Valley vs. Calvary Chapel, 5:15 p.m.; San Ysidro vs. Dana Hills, 6:30 p.m.; San Marcos vs. Saddleback Valley Christian, 7:45 p.m.; St. Mary’s vs. Los Alamitos, 9 p.m.

Court 2 — San Juan Hills2 vs. Ventura, 8:30 a.m.; Marina vs. Sonora, 9:45 a.m.; Servite vs. Laguna Hills, 11 a.m.; Dana Point vs. San Juan Hills1, 12:15 p.m.; Palm Desert vs. Aliso Niguel, 1:30 p.m.; Mater Dei1 vs. Taft, 2:45 p.m.; Orange Lutheran vs. San Marcos, 4 p.m.; El Toro vs. Edison, 5:15 p.m.; Mater Dei1 vs. St. Mary’s, 6:30 p.m.; Crean Lutheran vs. Edison, 7:45 p.m.; Long Beach Jordan vs. San Gabriel, 9 p.m.

Court 3 — Mission Viejo vs. Mater Dei2, 9:45 a.m.; San Juan Hills2 vs. Aliso Niguel, 11 a.m.; Marina vs. Mission Viejo, 12:15 p.m.; Fairmont Prep vs. Crespi, 1:30 p.m.; Rio Hondo Prep vs. Calvary Chapel, 2:45 p.m.; San Ysidro vs. Crespi, 4 p.m.; Crespi2 vs. Saddleback Valley Christian, 5:15 p.m.; Taft vs. Los Alamitos, 6:30 p.m.; El Toro vs. Mater Dei2, 7:45 p.m.; Dana Point vs. Mater Dei3, 9 p.m.

Sunday, June 9

Court 1 — Laguna Hills vs. San Marcos, 8:30 a.m.; Calvary Chapel vs. San Ysidro, 9:45 a.m.; Ventura vs. St. Mary’s, 11 a.m.; Aliso Niguel vs. Crespi, 12:15 p.m.; Palm Desert vs. Dana Point, 1:30 p.m.; Fairmont Prep vs. Mission Viejo, 2:45 p.m.; Newport Harbor vs. Rio Hondo Prep, 4 p.m.; Crean Lutheran vs. Marina, 5:15 p.m.; Saddleback Valley Christian vs. Mater Dei3, 6:30 p.m.

Court 2 — Ventura vs. El Toro, 8:30 a.m.; San Juan Hills1 vs. Crespi, 9:45 a.m.; Dana Point vs. Capistrano Valley, 11 a.m.; Edison vs. San Marcos, 12:15 p.m; Calvary Chapel vs. Mater Dei1, 1:30 p.m.; San Gabriel vs. St. Mary’s, 2:45 p.m.; Mater Dei1 vs. Long Beach Jordan, 4 p.m.; Orange Lutheran vs. Corona del Mar, 5:15 p.m.; Sonora vs. Taft, 6:30 p.m.

Court 3 — San Juan Hills2 vs. Crespi2, 8:30 p.m.; Edison vs. Fairmont Prep, 9:45 a.m.; Palm Desert vs. Laguna Hills, 11 a.m.; San Ysidro vs. Corona del Mar, 12:15 p.m.; Capistrano Valley vs. Rio Hondo Prep, 1:30 p.m.; Crean Lutheran vs. Dana Hills, 2:45 p.m.; Taft vs. St. Mary’s, 4 p.m.; Mission Viejo vs. servite, 5:15 p.m.; Los Alamitos vs. San Gabriel, 6:30 p.m.

UC IRVINE CAMP

Friday, June 7

Bren 1 — Santa Margarita vs. REV, 3 p.m.; Fountain Valley vs. San Marcos2, 4 p.m.; El Dorado vs. San Diego, 5 p.m.; West Torrance1 vs. San Marcos2, 6 p.m.; Balboa vs. King Drew, 7 p.m.; Cerritos vs. Aquinas, 8 p.m.

Bren 2 — West Torrance1 vs. Burroughs, 3 p.m.; Diamond Ranch vs. Yorba Linda, 4 p.m.; Aquinas vs. King Drew, 5 p.m.; Fountain Valley vs. Burroughs, 6 p.m.; Showcase: Capistrano Valley vs. Servite, 7 p.m.; San Marcos1 vs. Hoover, 8 p.m.

Bren 3 — St. Anthony vs. Palos Verdes, 4 p.m.; San Marcos1 vs. San Clemente, 5 p.m.; Diamond Ranch vs. Santa Margarita, 6 p.m.; Palos Verdes vs. San Diego, 7 p.m.; San Clemente vs. West Torrance2, 8 p.m.

Crawford — Balboa vs. Cerritos, 4 p.m.; REV vs. Yorba Linda, 5 p.m.; Hoover vs. West Torrance2, 6 p.m.; St. Anthony vs. El Dorado, 7 p.m.; Showcase: Servite vs. Diamond Ranch, 8 p.m.

Saturday, June 8

Bren 1 — Santa Margarita vs. Yorba Linda, 10 a.m.; Balboa vs. Aquinas, 11 a.m.; Capistrano Valley vs. Cerritos, noon.

Bren 2 — Showcase: Capistrano Valley vs. Gardena, 10 a.m.; West Torrance1 vs. Fountain Valley, 11 a.m.; San Marcos1 vs. West Torrance, noon.

Bren 3 — St. Anthony vs. San Diego, 10 a.m.; Burroughs vs. San Marcos2, 11 a.m.; Showcase: Gardena vs. Serra, noon.

Crawford — Palos Verdes vs. El Dorado, 10 a.m.; REV vs. Diamond Ranch, 11 a.m.; San Clemente vs. Hoover, noon.

All — Crossover games, 1:15 p.m., 2:15 p.m., 3:15 p.m.

Sunday, June 9

Games from 9 a.m.-1:30 p.m.

GODINEZ/CENTURY SUMMER LEAGUE

(Varsity games)

Monday, June 10

At Godinez — Edison vs. Santa Ana, 4 p.m.; Godinez vs. Laguna Beach, 5 p.m.; Santa Ana Valley vs. Santiago, 6 p.m.; Godinez vs. Irvine, 7 p.m.

At Century — Capistrano Valley Christian vs. Costa Mesa, 4 p.m.; Segerstrom vs. Tustin, 5 p.m; Saddleback vs. Corona del Mar, 6 p.m.; Century vs. Northwood, 7 p.m.

Wednesday, June 12

At Godinez — Edison vs. Santiago, 4 p.m.; Laguna Beach vs. Santa Ana Valley, 5 p.m.; Santa Ana vs. Irvine, 6 p.m.; Saddleback vs. Godinez, 7 p.m.

At Century — Capistrano Valley Christian vs. Century, 5 p.m.; Segerstrom vs. Costa Mesa, 6 p.m.; Corona del Mar vs. Northwood, 7 p.m.

HIU SUMMER LEAGUE

At Hope International University

Tuesday, June 11

Court A — Sonora vs. Brea Olinda, 7 p.m.

Court B — Whittier Christian vs. El Dorado, 5:45 p.m.; Tustin vs. Beckman, 7 p.m.

Thursday, June 13

Court A — Whittier Christian vs. Sonora, 5:45 p.m.; Whittier Christian vs. Tustin, 7 p.m.

Court B — Beckman vs. Brea Olinda, 5:45 p.m.; El Dorado vs. Brea Olinda, 7 p.m.